Zwiad ekologiczny 2013

ZWIAD EKOLOGICZNY NA PILCZYCACH

22 kwietnia 2013 r. uczniowie klas IVb, Va, Vb i VIb pod opieką nauczycieli Agnieszki Musz, Pawła Osmana i Małgorzaty Kraśnianki przeprowadzili na terenie wokół Stawu Pilczyckiego i w Lesie Pilczyckim zwiady ekologiczne. Celem działań realizowanych w ramach projektu Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci była ocena stanu środowiska naturalnego w pobliżu szkoły.

Wyniki przeprowadzonych obserwacji są bardzo przygnębiające. Późna wiosna nie zdołała jeszcze „ukryć” śmieci wywiezionych przez mieszkańców Wrocławia do okolicznego lasu i porzuconych podczas spacerów. Stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Szklane opakowania mogą być powodem pożaru lasu, foliowe torebki i sznurki połknięte przez zwierzęta przyczyną ich śmierci, a metalowe puszki i potłuczone szkło są źródłem niebezpiecznych okaleczeń.

Klasa 6b odkryła śmieci bezpośrednio przy tablicy informującej, że Las Pilczycki to Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk NATURA 2000.

Klasy były m.in. nad Stawem Pilczyckim i na ulicy Nadrzecznej.

Nad brzegiem Stawu Pilczyckiego klasa 4b znalazła plastikowe i szklane butelki, worki, a nawet oponę.