8-15 maja Tydzień bibliotek

Z okazji Tygodnia Bibliotek przeczytaj piękną historię o świetnym pisarzu Franzu Kafce.

"Franz Kafka, który nigdy nie ożenił się i nie miał dzieci, chodził po berlińskim parku Steglitz, kiedy zobaczył małą dziewczynkę, która płakała, bo zgubiła ulubioną lalkę. Ona i Kafka na próżno szukali zabawki. Kafka powiedział jej, żeby się z nim spotkała następnego dnia i razem ponownie poszukują.

Następnego dnia, kiedy wciąż nie znaleźli lalki, Kafka dał dziewczynce list "napisany" przez lalkę, w którym były takie słowa: "Proszę nie płacz. Pojechałam na wycieczkę, aby zobaczyć świat. Napiszę do ciebie o moich przygodach".

Tak rozpoczęła się historia, która trwała do końca życia pisarza.

Kiedy się spotykali, Kafka czytał jej starannie skomponowane listy opisujące przygody lalki na świecie. W końcu Franz przeczytał dziewczynce list z historią, którą sprowadza lalkę z powrotem do Berlina, a potem wręczył jej kupioną lalkę.

"Ona wcale nie wygląda jak moja lalka" - powiedziała. Kafka dał jej kolejny list, w którym mówił: "Podróże mnie zmieniły". Dziewczynka przytuliła nową lalkę i zaniosła ją do domu. Rok później Kafka zmarł.

Kilka lat później, dorosła już dziewczyna, znalazła ukryty w lalce mały liścik podpisany przez Kafkę: "Wszystko, co kochasz, prawdopodobnie zostanie utracone, ale na końcu miłość powróci w inny sposób.

29 kwietnia

Escape room na majówkę TAJEMNICA VALLEBY

28 kwietnia

Ułóż puzzle i odczytaj ciekawostki o książkach

23 kwietnia

https://view.genial.ly/606d96536a33770d8300b57c/interactive-content-swiatowy-dzien-ksiazki-i-prawa-autorskiego  kliknij i  WEJDŹ DO POKOJU KSIĄZKOWYCH ZAGADEK

a) Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

b) Dzień Języka Angielskiego

Dzień Języka Angielskiego zwraca uwagę na to, że znajomość języków obcych ułatwia podróżowanie, nawiązywanie nowych kontaktów oraz znalezienie pracy. W tym dniu zachęca się młodych ludzi, aby więcej czasu poświęcali na naukę języka.

21 kwietnia- Światowy Dzień Kreatywnosci i Innowacji

Ciekawostka przygotowana przez Maję z 8b

To święto obchodzone 6 dni po urodzinach Leonarda da Vinci.  W tym dniu  organizowane są różne wydarzenia propagujące nowoczesne, kreatywne  oraz oryginalne rozwiązania. Szczególnie młodych ludzi warto zachęcać do używania wyobraźni            i wymyślania nowych rzeczy.

Ciekawostki o Mickiewiczu

Ciekawostka przygotowana przez Maję z 8b

1. Adam Mickiewicz  pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej.
  2. Cenił sobie długie rozmowy z przyjaciółmi na temat filozofii i historii.
  3. Był podróżnikiem.
  4. Oficjalnie podaje się ,że Adam Mickiewicz umarł na cholerę choć nie brakowało podejrzeń wśród miejscowej polonii,iż Mickiewicz został otruty ponieważ był bardzo angarzującym się działaczem niepodległościowym.
  5. Miał szóstkę dzieci – córki Maria i Helena oraz czterech synów: Władysława, Józefa, Aleksandra oraz Jana.
  6. Przez krótki okres był bibliotekarzem.
  7. Jego żona Cecylia była od niego o 14 lat młodsza.
  8. W Paryżu funkcjonował pod przybranym nazwiskiem Muhl.
  9. Polacy uważali Mickiewicza za ,, Duchowego przywódcę ‘’ podczs walki o niepodległość.

10)Swoje dzieła pisał również w języku francuskim.