Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu był obchodzony pod hasłem: „Razem tworzymy lepszy internet”.  Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie rozmawiali  na temat bezpiecznego korzystania z internetu, zasad netykiety oraz reagowania na cyberzemoc.

W klasach VI odbyły się debaty oksfordzkie, czyli dyskusje zwolenników i przeciwników określonego stanowiska. Podczas wspomnianych debat rozważano tezę „Rodzice powinni kontrolować dostęp dzieci do internetu”. Uczniowie zaprezentowali bardzo ciekawe i przemyślane argumenty, wskazujące zarówno na  zagrożenia pojawiające się w internecie i powinności rodziców, jak i rozwijanie samodzielności przez dzieci poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów.

Osoby zainteresowane tematem bezpiecznego korzystania z sieci mogą korzystać z wielu inicjatyw dostępnych na stronach internetowych.  Warto wspomnieć o działaniach Fundacji dla Kultury, która  uruchomiła bezpłatną platformę e-learingową pod nazwą „Akademia Bezpiecznego Internetu”, dzięki której rodzice, nauczyciele i wychowawcy dzieci w wieku 6-12 lat mogą skorzystać z cyklu szkoleń m.in. w zakresie:
- dobrodziejstw i zagrożeń internetowych,
- uzależnień od gier komputerowych,
- możliwości monitorowania dostępu do Internetu w komputerze, telefonie, tablecie,
- wpajania zasad korzystania z cyberprzestrzeni.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:  www.ambasadorzy.kulturaonline.pl/szkolenia

Pedagog szkolny Dorota Demel