I Wrocławskie zawody pierwszej pomocy dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych

Dnia 17 listopada 2018 roku o godzinie 8.00 spotkaliśmy się pod SP 19 we Wrocławiu w składzie: Zuzanna Topolska, Laura Pichlińska, Katarzyna Pisarska, Kacper Kalisz, Jakub Jednoróg, Sebastian Fedorus oraz nasz opiekun nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa pan Jakub Kiepura. Skierowaliśmy się na przystanek tramwajowy. Podczas drogi nie obyło się bez wzajemnych pytań z zakresu pierwszej pomocy oraz „wylewaniu” z siebie wszelkich emocji. Około godziny 9-tej byliśmy już w Liceum Ogólnokształcącym Nr 1. Gmach robił wrażenie. W środku dowiedzieliśmy się szczegółów typu: gdzie się skierować, o której itd. Dostaliśmy od organizatorów zawodów poczęstunek w postaci ciasteczek i wody mineralnej. Chwilę, po zostawieniu swoich rzeczy w szatniach przeszliśmy do małej sali gimnastycznej, gdzie zostaliśmy ciepło przywitani przez organizatorkę zawodów panią Katarzynę Gietner. Po krótkim czasie braliśmy już udział w konkursie. Nasza reprezentacja szkolna składała się z dwóch „zespołów ratowniczych”. W jednym była Laura, Katarzyna i Sebastian, natomiast w drugim Zuzanna, Kacper i Jakub. Czekało na nas sześć zadań: test teoretyczny, sytuacja ze skaleczeniem się nożem, bójka rodzeństwa, upadek z drabiny, atak drgawek oraz skręcony staw skokowy. Przy wszystkich zadaniach nie brakowało nam emocji i spoconego ze stresu czoła. Uwinęliśmy się ze wszystkimi zadaniami w około 45 minut. Po wykonaniu ww. zadań wróciliśmy do szatni, aby tam zjeść posiłek. Po odświeżeniu się, powróciliśmy na salę, w której się spotkaliśmy. Czekał na nas pokaz udzielania pierwszej pomocy z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie: niemowlaka, dziecka, osoby dorosłej z użyciem sprzętu AED. Każdy pokaz był bardzo ciekawym doświadczeniem. Nasza szkoła nie posiada fantomu dziecka i niemowlaka oraz przyrządu AED, więc mieliśmy okazję wykonywania ćwiczeń w sposób praktyczny. W końcu przyszedł czas na wyniki. Pomimo, że byliśmy dobrze przygotowani do udziału w zawodach, to ku naszemu zdziwieniu, nasza szkoła zajęła dwa najwyższe miejsca, a dodatkowo Kacper Kalisz otrzymał dyplom laureata za największą ilość zdobytych punktów z wiedzy teoretycznej. W nagrodę wszyscy dostaliśmy zestaw ABC pierwszej pomocy tj. maseczkę do wykonywania sztucznego oddychania, rękawiczki lateksowe i gazę jałową. Za pierwsze miejsce każdy z zawodników dostał smartwatche, natomiast za drugie głośniki bezprzewodowe. Nagrody bardzo nam się spodobały. Droga powrotna nie obyła się bez wesołych okrzyków i wzajemnego dzielenia się emocjami. Zatrzymaliśmy się w „prywatnej piekarni” na kupienie świeżego pachnącego pieczywa oraz na lody, za które bardzo wszyscy dziękujemy sponsorowi. (zdjęcia tutaj)