Dzieci w sieci!

Jolanta Gadowicz

Dzieci w sieci!

Rady dla Rodziców

1. Moje dziecko czasami zna Internet lepiej niż ja, ale jest ode mnie bardziej naiwna i bezbronna. Ktoś przez Internet może wykorzystać jego łatwowierność. To ja muszę je chronić.
  2. Poproszę dziecko, żeby pokazało mi, jak działa jego ulubiony czat czy gra komputerowa.
  3. Będę korzystać z programów do filtrowania niepożądanych treści z sieci. Żaden filtr nie zastąpi mojej czujności.
  4. Obiecam pomoc i wyrozumiałość na wypadek, gdy dziecko zgłosi się do mnie z jakimś problemem dotyczącym Internetu.
  5. Wspólnie ustalimy czas i zasady korzystania z Internetu.

Rady dla Dzieci

1. Pamiętam, że ludzie w Internecie mogą podawać się za kogoś innego, niż są naprawdę.
  2. Bez zgody rodziców nigdy nie podaję swojego adresu, numeru telefonu, nazwy i miejsca swojej szkoły, miejsca pracy i numeru do rodziców.
  3. Nigdy bez zgody rodziców nie umawiam się na spotkanie z kimś, kogo poznałem w Internecie. Jeśli rodzice zgodzą się na spotkanie, upewniam się, że odbędzie się ono w miejscu publicznym i nie idę tam sam.
  4. Nigdy bez zgody rodziców nie wysyłam żadnych zdjęć ani innych prywatnych materiałów osobie, którą poznałem w sieci.
  5. Nigdy nie przyjmuje e-maili, załączników itp. od osób, których nie znam i którym nie ufam.
  6. Nigdy nie odpowiadam na wiadomości, które są dwuznaczne, obsceniczne, agresywne, przerażające albo wywołujące u mnie zmieszanie. Zawsze informuję o nich rodziców.
  7. Mówię swoim rodzicom o wszystkim, co sprawiło, że poczułem się zakłopotany, kiedy używałem Internetu.
  8. Przestrzegam reguł, jakie ustalili moi rodzice, dotyczących korzystania z Internetu.
  9. W Internecie znajdują się strony przeznaczone tylko dla dorosłych. Jeżeli znajdę taką stronę, opuszczam ją i idę na jedną z fajnych stron dla dzieci.

Większość kontaktów na czacie odbywa się z rówieśnikami, jednak zawsze trzeba zachować czujność i uczyć dzieci zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Materiał przygotowany na podstawie danych zawartych w artykule Piotra Lipińskiego  „Łowienie dzieci”, Gazeta Wyborcza 18.10.2003 r. oraz informacji dostępnych na stronie internetowej Fundacji Dzieci Niczyje.

Opracowała: mgr Jolanta Gadowicz